AKBÜK KOYU

Ege’nin Akdeniz’le buluşmadan önce oluşturduğu Türkiye’nin en güzel körfezlerinden biri Gökova. Körfezin kuzey kıyıları güney kıyılarına nazaran daha az girintili çıkıntılı. Kuzey tarafındaki az sayıdaki koyun arasında en derin ve en genişi, Muğla’nın Yerkesik Belediyesi sınırları içindeki Akbük’tür. Özel çevre koruma bölgesi kapsamında olan koy, yapılaşmaya izin verilmemesinden dolayı bakirliğini koruyan ender yerlerden. Korunaklı yapısından dolayı mavi yolculuk tur teknelerinin ve yatların vazgeçilmez duraklarından biri olan koyda küçük bir iskele, kamping ve birkaç lokanta bulunuyor sadece.

Sırtını bin metrelik Kıran Dağı’na yaslayan Akbük, Ören ile Akyaka arasında konumlanıyor. Çevresi yemyeşil çam ormanlarıyla kaplı sahilin hemen arkasında Sakar Dağı’ndan gelen suların meydana getirdiği küçük bir göl var. Sazlıklarla kaplı göl, bir azmak vasıtasıyla yeraltından denize karışıyor.

MİLAS, MUĞLA, AKBÜK KOYU , FOTOĞRAF: HÜSEYİN ÜRKMEZ

Belki de bu nedenle denizi daha sakin ve temiz Akbük’ün. Doğanın türlü güzelliklerinin kucaklaştığı yarımay biçimindeki sahili ise çakıl taşlarıyla kaplı. Akbük’ün güneyinde, bir yarımada şeklindeki burnun çevresinde irili ufaklı koylar toplanmış. Bembeyaz kumlarla örtülmüş bu berrak koylara yüzerek veya yürüyerek gidilebilir.

Muğla il merkezine 48 kilometre mesafedeki Akbük’e, Yerkesik üzerinden asfalt bir yolla ulaşılıyor. Akyaka’dan sahil boyunca gelen, çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı 25 kilometrelik toprak yol ile Ören’den tepeleri aşan 20 kilometrelik asfalt yol koya ulaşmak için iki farklı seçenek. Kuzey rüzgârlarına ve lodosa kapalı bu sakin koyda dinlenmeye gelenler, Ören’deki Karia kenti Keramos kalıntılarını gezebilir ya da Kocadağ pistinden yamaç paraşütüyle havalanarak göklerden Gökova ve Akbük’ü seyredebilirler. Konaklama için Akbük-Ören yolu üzerindeki kampingler ya da Akyaka’daki pansiyonlar tercih edilebilir.

“AKBÜK KOYU” üzerine bir düşünce

  1. harita üzerinde Akbük koyu yanlış yerde işaretlenmiş Sarnıçköy ile Kultak arasındaki koy olması lazımdı:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>